laste sünnipäevad õues

Laste sünnipäevad on kolinud õue

Kuidas korraldada õnnestunud õuepidu?

Alles see oli, kui lapse sünnipäeva pidamine mängutoas tundus meile ainus variant. Nüüd oleme läinud ajas tagasi, kus oligi tavaks, et sünnipäevi pidasime kodus ja õues. Hetkel on kõige turvalisem pidada sünnipäevi väljas, mis on tohutu mängumaa!

Pidada terve pidu õues, võib esmaspilgul tunduda liiga palju organiseerimist nõudev ja ebamugav. See pole nii. Pööra vaid tähelepanu mõnele lihtsale asjale, et sünnipäev kulgeks ladusalt ja pakuks rõõmu nii lapsevanemale, lapsele kui ka teie külalistele.

1. Üritus õues – tohutu mängumaa

Sünnipäeva läbiviimiseks sobivad suurepäraselt linna pargid, linnalähedased terviserajad ja RMK puhkekohad. Paljud RMK puhkekohad on varustatud laudade, pinkide ja lõkkekohtadega, mis teeb olemise mugavaks. Uuri: loodusegakoos.ee/kuhuminna

 Samas peab RMK puhkekohtades arvestama võimalusega, et seal on ka teisi värsket õhku austavaid seltskondi, kellega pinki ja lauda jagada. Sellistel puhkudel viisakalt küsides on alati ruumi tehtud ja saanud ka mitu seltskonda ühe lauataha mahutatud. Igaks juhuks tasub kaasa võtta paar suuremat piknikutekki, juhuks kui eesolev seltskond ei paista sõbralik olema või soovitakse rohkem privaatsust. 

Siin võib peituda üks põhjus, miks kasutada sünnipäeva läbiviimisel ürituskorraldajat. Heal peo korraldajal on pakkuda kogu pop-up inventar: lauad, pingid, telgid ja isegi lõkkekoht. ? Pop-up lõkkekoht on malm alusel tulease mida saab söegrillina kasutada või millele saab teha väikese lõkke. Pop-up varustusega võib juba metsikumat ja privaatsemat pidu teha ja peokohtade valik on palju suurem.

2. Ära pelga ilma

Sünnipäevakutsed jagatakse laiali tavaliselt paar nädalat enne üritust. Niipalju ette ei ennusta vettpidavalt ilma ükski ilmaportaal. Meie sünnipäevade läbiviimise ajaloos pole veel ükski sünnipäev kehva ilma tõttu pidamata jäänud. Kui soojal perioodil pole riietusega suuremat muret, siis talvel ja ülemineku aastaaegadel peab garderoobile suuremat tähelepanu pöörama. Kutsel tasub lastevanematele ära märkida, et laps tuleks kodust välja ilmakohase riietusega. Riietuse juures peab arvestama, et laste õues viibimise aeg on 2-3 tundi. Riietusele peaks erilist rõhku panema nende laste vanemad, kelle lapsed on passiivse võitu. Vähese liikumise korral on külm kiirem näpistama.

Tuletame meelde üldise põhimõtte riietumisel mis kehtib nii lastele kui suurtele. Alumine soojapesu kiht hoiab keha kuiva ja sooja, juhib keha niiskuse edasi järgmistesse kihtidesse. 1-2 vahekihti hoiavad sooja riiete vahel. Viimane kiht kaitseb ilmastiku eest (külm, lumi, tuul, vihm).

3. Söögi-joogiga eriti lihtne!

Kui esmapilgul võib tunduda, et õues on pidulauda korraldada äärmiselt ebamugav, siis tegelikult vastupidi, väljas on söökide ja jookidega palju lihtsam piiri pidada. Oleme ju kõik näinud, kuidas mängutubades jäävad pooled söögid laual puutumata ja poolikud torditükid lastest taldrikule. Metsas maitseb kõik paremini, kuid söök võib olla palju lihtsam. Kindlasti võiks lapsed sünnipäevale saata täis kõhuga, see annab hea tuju ja jaksu õues vastu pidada.

Pärast matka või muid õuetegevusi sobib joogiks morss või tee. Kasutage biolagunevaid nõusid, mida saab mugavalt lõkkes põletada – nii ei pea pärast prügiga jändama. Soolase söögi pakkumisel soovitame portsud kodus valmis serveerida näiteks ühekordsetesse papist joogitopsidesse (näiteks salat ja viiner). Magusaks sobib metsa väga hästi kringel.

Muidugi meeldib lastele hirmsasti ise lõkke kohal midagi küpsetada – vorstikesi, leiba, vahukomme. Kui soovid sootuks teistmoodi elamust pakkuda, keetke lõkke kohal pajas suppi või tehke pannkooke.

4. Mängud ja tegevused

Mängud looduses ei ole kosmoseteadus. Päris ilma ühegi ideeta ei soovita siiski metsa minna, paar õuetegevust võiks enne valmis mõelda – kuid juba metsamatk lõkkekohani on hea tegevus. Mängud looduses peaksid sisaldama liikumist, siis ei hakka külm ja ka grupp püsib koos. Mängude planeerimisel arvesta, et mida väiksemad on lapsed, seda kiiremini hajub tähelepanu ja seda lühemad peavad olema mängud ja tegevused. Suuremate, 7-9 aastaste laste püsivus on juba parem ja neile saab pikemaid tegevusi planeerida.

Sünnipäeva mängudest meeldib lastele alati aardejaht. Seda võib teha mitmel erineval moel. Näiteks peita peo kohta puude külge õhupallid mis lastel tuleb üles leida. Igale õhupallile on markeriga peale kirjutatud täht. Kui kõik pallid üles otsida ja tähed kokku panna saab sõna mis vihjab aarde asukohani. Lapsevanem peaks siin lastel silma peal hoidma, et keegi liiga kaugele otsima ei läheks.

Igas vanuses lastele on meeldinud ka detektiivimäng. Grupist valitakse välja kaks detektiivi, kes saadetakse korraks eemale. Mängu läbiviija valib kaks last välja, kelle varrukas tehakse natuke kaneeliga kokku. Nüüd kutsutakse detektiivid tagasi, kes peavad hakkama lahendama juhtumit, kus köögis on käinud pikanäpu mehed ja saia küpsetamine on ohus. Tänu detektiivdele leitakse kaneel üles ja kaneelisaiad saavad õnnelikult ahju minna.

Kui tunned end mängude läbiviimisel ebakindlana, siis tuleb appi professionaalne mängujuht, kes haarab lapsed tegevusse ja hoiab terve aja meeleolu üleval. Hea mängujuht hoiab grupis suhted korras ja vaatab, et kõik lapsed ennast hästi tunneks. Lisaks kasutab mängujuht erinevaid atraktsioone või abivahendeid näiteks?, mida lapsevanemal ühe ürituse jaoks pole mõtet hankida. Meie oleme kasutanud vibusid, slackline-i, “miinivälja”, tikkudeta lõkke süütamise tulepulki, jne. Samal ajal, kui mängujuht tegeleb lastega, saad ise rahulikult piknikku ette valmistada.Kokkuvõttes võib öelda, et lapse sünnipäev õues tasub ennast igati ära. Kui pärast sünnipäeva tulevad lapsed ise ja ütlevad, et “nii lahe oli”, siis see on parim kinnitus, et tasub lapsed õue tuua ja nendega tegeleda!

Artikli laste sünnipäevad õues autor: Taimo Nellis
Elamusmängud OÜ tegev-ja loovjuht

Laste sünnipäevad õues – tõeline sünnipäev koos sõpradega!

Küsi pakkumist

Palume täita allolevat hinnapäringu vormi, et meil oleks võimalik esialgse hinnaprognoosi koostada. Lubame, et vastame saadetud päringule hiljemalt 48 tunni jooksul!